Bank Żywności w Suwałkach


Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home/bankizywnosci/public_html/suwalki.bankizywnosci.pl/connect.inc on line 2

2014-12-03

Banki Żywności rozpoczęły realizację Podprogramu 2014

31 Banków żywności rozpoczęło realizację Podprogramu 2014. Jest on realizowany w ramach Programu Operacyjnego Pomoc żywnościowa 2014 - 2020 (PO PŻ) ze źródeł Europejskiego Funduszu Pomocy Najbardziej Potrzebującym (FEAD). Program ten zastąpił dotychczasowy Program Europejskiej Pomocy żywnościowej (PEAD), który realizowany był w Polsce, także przez Banki żywności  od 2004r. do grudnia 2013r. W grudniu 2014 realizowana będzie pierwsza tura PO PŻ - Podprogram 2014. Kolejne etapy programu rozpoczną się wiosną 2015 r.Podprogram 2014 

1 grudnia rozpoczęły się pierwsze dostawy produktów spożywczych do magazynów Banków żywności w ramach Podprogramu 2014.  Do 23 stycznia 2015 r. pomoc żywnościowa trafi do osób potrzebujących. 

Banki żywności będą przekazywać żywność do organizacji charytatywnych zajmujących się stałym wsparciem osób najuboższych.  Organizacje te, będą przekazywać pomoc żywnościową bezpośrednio osobom potrzebującym, ale tylko w formie paczek żywnościowych. Termin odbiorów paczek żywnościowych uzależniony jest od dopełnienia procedur przez organizacje odbierające żywność z Banków żywności.


Podprogram 2014 to pierwszy etap PO PŻ 2014 - 2020. W kolejnych turach PO PŻ produkty spożywcze będą mogły być wykorzystane także do przygotowania posiłków - żywienia zbiorowego,  w organizacjach charytatywnych na przykład w jadłodajniach.
Korzystanie z pomocy żywnościowej możliwie ze skierowaniem od Ośrodków  Pomocy Społecznej 
 
Aby otrzymać paczkę żywnościową, należy zgłosić się do Ośrodka Pomocy Społecznej, który wskaże organizację, z której można odebrać paczki żywnościowe. Wsparcie żywnościowe w ramach Podprogramu 2014 otrzymają osoby indywidualne oraz rodziny, które z powodu niskich dochodów nie są w stanie zapewnić sobie pełnowartościowego posiłku. Wsparcie, w postaci paczek żywnościowych, jest przewidziane dla osób najbardziej potrzebujących, w większości przypadków korzystających już z pomocy OPS.

OPS będą kierować swoich klientów do korzystania z unijnej pomocy żywnościowej, do organizacji, które będą odbierać żywność z Banków żywności. Dystrybucja żywności z Banków Żywności do organizacji charytatywnych w ramach Podprogramu 2014 zakończy się 23 stycznia 2015. Kolejne dostawy żywności w ramach PO PŻ planowane są już na wiosnę.


W ramach Podprogramu 2014 dystrybuowane będą: mleko, cukier, olej, makaron świderki, mielonka wieprzowa. Potrzebujący będą mogli otrzymać wszystkie te artykuły wyłącznie w paczkach żywnościowych.

Instytucją Zarządzającą Programem jest Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej. Instytucją Pośredniczącą jest Agencja Rynku Rolnego. Do realizacji PO PŻ w latach 2014-2015 zostały wybrane cztery organizacje pozarządowe: Caritas Polska, Polski Czerwony Krzyż, Federacja Polskich Banków Żywności i Polski Komitet Pomocy Społecznej.

Lista Banków Żywności realizujących Podprogram 2014

Bank Żywności w Chojnicach
Bank Żywności w Ciechanowie
Bank Żywności w Częstochowie
Bank Żywności w Elblągu
Bank Żywności w Gorzowie Wlkp.
Bank Żywności w Grudziądzu
Bank Żywności Jawor
Bank Żywności w Krakowie
Bank Żywności w Koninie
Bank Żywności Leszno
Bank Żywności w Lublinie
Bank Żywności w Łodzi im. Marka Edelmana
Bank Żywności w Nowych Bielicach
Bank Żywności w Olsztynie
Bank Żywności w Opolu z siedzibą w Luboszycach
Bank Żywności w Płocku
Bank Żywności w Słupsku
Bank Żywności w Siedlcach
Bank Żywności SOS w Warszawie
Bank Żywności Suwałki - Białystok
Bank Żywności w Tczewie
Bank Żywności w Toruniu
Bank Żywności we Wrocławiu
Kielecki Bank Żywności
Pilski Bank Żywności
Podkarpacki Bank Żywności
Radomski Bank Żywności
Śląski Bank Żywności w Chorzowie
Świętokrzyski Bank Żywności
Tarnobrzeski Bank Żywności
Wielkopolski Bank ŻywnościRozszerzony cel FEAD

Celem programu FEAD, tak samo jak poprzedniego programu PEAD, jest zwiększenie bezpieczeństwa żywnościowego osób najbardziej potrzebujących. Ponadto w programie FEAD jest dodatkowy cel: przyczynianie się do włączenia społecznego osób potrzebujących.

 

 

źrodło: http://www.bankizywnosci.pl/3-n-1102/strona-glowna/banki-zywosci-rozpoczely-realizacje-podprogramu-2014.html

 
Masz pytania? Zadzwoń!
Jesteœmy członkiem FEBA.
Organizacja Pożytku Publicznego
System zarzšdzania jakoœcia ISO 9001:2000
Jesteœmy członkiem EAPN.
www.StudioGraficzne.com