Bank Żywności w Suwałkach


Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home/bankizywnosci/public_html/suwalki.bankizywnosci.pl/connect.inc on line 2

2013-08-19

Zwolnienie z podatku dystrybutorów żywności

 

Sieci supermarketów, drobni sklepikarze i restauratorzy już wkrótce będą mogli bez płacenia podatków przekazywać żywność na cele charytatywne!

Zwolnienie z podatku dystrybutorów żywności, którzy chcą przekazać darowizny na rzecz potrzebujących jest coraz bardziej realne! Banki Żywności już dziś zachęcają, restauratorów, dystrybutorów i importerów żywności do przekazywania darowizn żywnościowych na rzecz potrzebujących! Banki Żywności są gotowe do przyjmowania żywności już teraz.  

 Równe prawo dla producentów i dystrybutorów żywności

Znane są przypadki przedsiębiorców, którzy zamiast wyrzucać dobrą żywność, chcieli przekazać ją potrzebującym. Nie zawsze kończyło się to szczęśliwie. Podatki od darowizn żywnościowych mogły skutecznie zniechęcić do dobroczynności. 

Od 2009 roku producenci żywności nie muszą już odprowadzać podatku od darowizn żywnościowych,  na przykład piekarnie mogą robić to bez płacenia dodatkowych kosztów opodatkowania.  Przepisy są jednak, nadal niekorzystne dla dystrybutorów żywności, czyli np. dla sklepów sprzedających pieczywo. Wszystko wskazuje na to, że sytuacja się zmieni. 

23 lipca, br. Sejmowa Komisja Finansów przyjęła poprawkę do rządowego projektu ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług.  Poprawka ta zwalnia z płacenia podatku VAT od darowizn żywnościowych na rzecz organizacji pożytku publicznego wszystkich - to jest producentów i dystrybutorów! W sierpniu poprawka będzie poddana głosowaniu w Sejmie.                      

Uwolniona wola pomagania  

Dzisiaj, zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 16 ustawy o VAT poz. 1054 z późniejszymi zm., ulga podatkowa dotyczy wyłącznie producentów żywności.  Według  nowelizacji także to ograniczenie ma zniknąć. Otwiera to drogę wielu, nowym, potencjalnym darczyńcom chętnym do przekazywania żywności organizacjom pożytku publicznego – takim jak Banki Żywności,  na rzecz potrzebujących. W sytuacji sprzyjających przepisów, wystarczy, że wśród przedsiębiorców pojawi się  chęć i wola do pomagania.

Pełnowartościowy produkt w uszkodzonym opakowaniu, nie powinien się zmarnować

Jeśli nowelizacja zostanie ostatecznie przyjęta, do Banków Żywności, bez dodatkowego opodatkowania, produkty  będą mogli przekazywać dystrybutorzy, hurtownicy, importerzy a także restauratorzy i firmy cateringowe.  Zarówno małe, osiedlowe sklepiki jak i sieciowe supermarkety, od tej pory będą mogły oddać do Banku żywności pełnowartościowe produkty, w terminie ważności do spożycia, których nie są w stanie sprzedać, bo np.  mają uszkodzone opakowania lub są to lekko poobijane owoce i warzywa. Żywność, bez obawy o ponoszenie kosztów opodatkowania, będą mogły przekazywać także restauracje oraz firmy cateringowe,  ponadto importerzy, którzy dostarczają do Polski produkty spożywcze np. owoce cytrusowe przypływające statkami. Żywność ta nie będzie już musiała się marnować, ze względu na niekorzystne przepisy.  -  Według wiedzy Federacji Polskich Banków Żywności w sieciach handlowych rocznie marnuje się nawet kilkaset ton dobrych produktów. Dlatego zmiana przepisów o opodatkowaniu  to bardzo dobra wiadomość. Banki Żywności w Polsce czekały  na takie rozwiązanie.  Federacja od dawna zabiegała o nowelizację przepisów w Ministerstwie Finansów, u Premiera, w Sejmie i Senacie. – komentuje głosem Polskich Banków Żywności Marek Borowski – Prezes Federacji Polskich Banków Żywności.

Banki Żywności już dziś zapraszają sklepy, restauracje i  importerów do przekazywania żywności

Magazyny Banków Żywności  są przygotowane do odbierania żywności i  przekazywania  jej potrzebującym, nawet z dnia na dzień.  Zapotrzebowanie na żywność jest bardzo duże. Według najnowszych danych GUS, w 2012 roku w Polsce 6,7%  czyli 2,5 miliona osób żyje poniżej granicy skrajnego ubóstwa. W 2012 roku, Banki Żywności dotarły z pomocą żywnościową do 1, 5 miliona potrzebujących.  - Cieszymy się, że w Polsce, tak jak w innych krajach europejskich zaistnieją sprzyjające warunki do zapobiegania marnowaniu żywności i niedożywieniu. Już dziś gorąco  zapraszamy wszystkie sieci handlowe, sklepikarzy, handlowców i restauratorów do przekazywania nam żywności. Zapewniamy, że trafi ona do osób, które jej bardzo potrzebująCo więcej   Cieszymy się, że w tej chwili decyzja o przekazywaniu żywności nie będzie podyktowana kwestiami finansowymi (podatkiem VAT). W tej chwili każdy będzie mógł podjąć decyzję czy chce żywność  przekazać do Banków Żywności, czy zutylizować. Wierzymy, ze większość przedsiębiorców  opowie się po stronie niemarnowania żywności. Stowarzyszenie Bank żywności Suwałki-Białystok już dziś zaprasza sklepy, restauracje i importerów z terenu województwa podlaskiego do przekazywania żywności.
 
Masz pytania? Zadzwoń!
Jesteœmy członkiem FEBA.
Organizacja Pożytku Publicznego
System zarzšdzania jakoœcia ISO 9001:2000
Jesteœmy członkiem EAPN.
www.StudioGraficzne.com