Bank Żywności w Suwałkach


Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home/bankizywnosci/public_html/suwalki.bankizywnosci.pl/connect.inc on line 2

2012-06-14

Uruchomiliśmy magazyn w Suwałkach

Stowarzyszenie Bank Żywności Suwałki – Białystok od 1. czerwca 2012 r. uruchomiło ponownie magazyn w Suwałkach. 6 czerwca do magazynu w Suwałkach wjechała ciężarówka z pierwszą dostawą Europejskiego Programu Pomocy Żywnościowej (PEAD) w 2012 roku.

„Opóźnienie” w uruchomieniu magazynu nie wpłynie na ilość żywności przekazanej osobom najbardziej potrzebującym z powiatów: augustowskiego, sejneńskiego i suwalskiego. Zostanie przyjęta pełna pula żywności, która była zaplanowana na rok 2012.

Ponadto zostanie ona wzbogacona o żywność pochodzącą z ubiegłorocznej edycji programu PEAD magazynowaną obecnie w magazynie BŻ w Białymstoku. Jest to możliwe dzięki transportowemu wsparciu białostockiego Oddziału PEKAES, które przewiozło już 1 transport żywności z magazynu w Białymstoku do magazynu w Suwałkach m.in. z dostaw zaplanowanych na grudzień 2011 r. do magazynu w Suwałkach, które zostały częściowo przekierowane do magazynu w Białymstoku.

 

Podpisanie umowy na wynajem magazynu było możliwe dzięki finansowemu wsparciu działań Banku Żywności przez Urząd Miasta Suwałk (dotacja w wysokości 19 tys. zł) oraz 7 samorządów z gmin odbierających żywność z magazynu w Suwałkach (Nowinka, Bargłów Kościelny, Suwałki, Wiżajny, Jeleniewo, Filipów – deklaracja, Krasnopol, Dubeninki).

Żywność trafi do ok. 6 tys. potrzebujących z wyżej wymienionych gmin.

Uruchomione obecnie dostawy są oparte na mniejszych kwotach i skróconej liście produktów. Program miał być zmniejszony do jednej piątej. Dopiero pod koniec ubiegłego roku po wyraźnych apelach i staraniach Banków Żywności w całej Europie, staraniach wielu Państw o przełamanie mniejszości blokującej, Rada Europejska zagwarantowała kontynuację programu w latach 2012 – 2013 na dotychczasowym poziomie 500 milionów euro rocznie. W marcu br. ruszyła I tura dostaw składająca się z 3 produktów mlecznych: mleko uht, ser podpuszczkowy i ser topiony.


W lipcu/sierpniu br. program zostanie uzupełniony o brakującą kwotę, a lista produktów zostanie poszerzona o: masło, mąka pszenna, makaron świderki, ryż biały, kasza gryczana, płatki kukurydziane, herbatniki, marchewka z groszkiem, koncentrat pomidorowy, dżem, cukier biały, mielonka wieprzowa, klopsiki wieprzowe w sosie pomidorowym, olej rzepakowy.

 

Droga produktów i rola Banków Żywności:

Programem w Polsce administruje Agencja Rynku Rolnego. Przedsiębiorcy wybrani w ramach przetargu produkują przeznaczone na cele pomocy społecznej artykuły spożywcze. Produkty są dostarczane do magazynów 32 Banków Żywności w całym kraju (pełna lista i mapa Banków żywności na stronie www.bankizywnosci.pl). Z Banków są bezpłatnie przekazywane do 3500 organizacji charytatywnych, skąd systematycznie trafiają do miliona osób dotkniętych ubóstwem – w tym bezdomnych, wielodzietnych, bezrobotnych, samotnie wychowujących dzieci, starszych
i niepełnosprawnych.

Wg badań Eurostatu, w Polsce zagrożonych ubóstwem lub wykluczeniem społecznym jest 27,8% czyli 10,4 miliona osób. Z powodu skrajnego ubóstwa cierpi 5,7% czyli ponad 2 miliony osób.

„Mimo, że skala ubóstwa i potrzeb są tak ogromne, wciąż nie jest przesądzone, że Program będzie kontynuowany po 2013r. Liczymy na to, że jego skala, skuteczność przekonają wszystkie kraje członkowskie do realizacji w dłuższej perspektywie” – przyznaje Marek Borowski, Prezes Federacji Polskich Banków Żywności.

Banki Żywności pomagają codziennie. Przyjmują od producentów i hurtowników darowizny pełnowartościowej żywności, także tej o krótkim terminie przydatności do spożycia, wyprodukowanej w nadmiarze lub z wadami opakowań, organizują też zbiórki żywności.

Każdy może się włączyć w pomoc przekazując 1% podatku, uczestnicząc w zbiórkach żywności, przekazując darowizny pieniężne oraz uczestnicząc w programach prowadzonych przez Federację Polskich Banków Żywności i poszczególne Banki Żywności w całym kraju. Codziennie można też klikać i powiększać ilość żywności dla najbiedniejszych na wyklikajzywnosc.pl

 
Masz pytania? Zadzwoń!
Jesteœmy członkiem FEBA.
Organizacja Pożytku Publicznego
System zarzšdzania jakoœcia ISO 9001:2000
Jesteœmy członkiem EAPN.
www.StudioGraficzne.com